Dan doreşte să cumpere,pentru o petrecere, ghirlande si
baloane. Dacă ar cumpăra 18 ghirlande şi 12 baloane, ar cheltui 114 lei
dacă ar cumpăra 12 ghirlande şi 18 baloane ar cheltui cu 18 lei mai putin
Cât costă un balon?
Heeeellllppp ma abonez si dau coronița (raspunsul cel mai bun)​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Pret ghirlanda =g

Pret balon =b

-------------------------

18*g +12*b = 114     | : 6

12*g + 18*b= 96     | :6

--------------------------

3g +2b = 19   |*3

2g +3b = 16   | * (-2)

-----------------------------

9g +6b =  57

-4g -6b = -32

----------------------

5g    \   = 25

g=5 lei

3*5 +2b=19

2b= 19-15

b=2 lei

succes !!

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari