Salut! Iti las mai jos rezolvarea si explicatiile corespunzatoare:
Stiind ca 4 pixuri costa 12 lei, este necesar sa impartim relatia prin 4 pentru a afla cat costa un pix:
1 pix=12÷4=3 lei
Stiind pretul unui pix, foarte simplu putem afla pretul a 5 pixuri, inmultind relatia cu 5 si ne rezulta:
5 pixuri = 3×5=15 lei.
Sper ca ai inteles. Mult succes iti doresc!