Răspuns :
Răspuns:
a/5=b/6=k
a=5k
b=6k
Ma=(a+b)/2=16,5
Ma=a+b=16,5·2
Ma=33
a+b=33=>5k+6k=33=>k=33:11=>k=3
a=5·3=15
b=6·3=18
__________
3·10+2·8=30+16=46 lei costul bomboanelor in total
3+2=5 kg de bomboane
46:5=9,2 lei costa un kg de bomboane din amestecul obtinut
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
1)
[a; b] d.p. [ 5; 6]
=> a/5 = b/6 = k → coeficient de proportionalitate
a/5 = k ⇒ a = 5 k
b/6 = k ⇒ b = 6 k
_________________
Ma = ( a + b ) : 2 = 16,5
( 5 k + 6 k ) /2 = 16,5
11 k = 2×16.5
11 k = 33
k = 33 : 11 k = 3
______________
a = 5 k = 5 × 3 ⇒ a = 15
b = 6 k = 6 × 3 ⇒ b = 18
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Exercitiul 2)
3 kg × 10 lei = 30 lei -> 3 kg de bomboane
2 × 8 lei = 16 lei -> 2 kg de bomboane la pretul de 8 lei
30 lei + 16 lei = 46 lei -> s-a platit in total
3 kg + 2 kg = 5 kg de bomboane s-au amestecat
46 lei : 5 = 9,2 lei → costa un kg de bomboane din amestecul obtinut
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!