Viorel a cumpărat de la magazin
5 paini si 7cornuri care au costat
125 lei Ana a cumparat in
acceasi zi 10 paini si 5 cornari pe
care a dat 150 lei
Cât costă o paine si un corn? ​


Răspuns :

Răspuns:

5p. 7c. 125 lei

10p. 5c. 150 lei /3x

15p. 21c. 375 lei

10p. 5c. 150 lei

----------------------------------------

5p. 16c. 225 lei

16-5=11 c

225:11 =. 20:2

un c = 10-5

un c = 5

21x5=105

375-105

270 lei 5 pâini :(

stai

10p. 7c. 150 lei

5p. 5c. 125 lei

-------------+++++++-------------

5 p. 2c. 25lei

5p -5p=0

2c = 25lei

25:2 = 12,50lei :)))

asta e :)))))))???

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari