Răspuns :
6caiete....7pixuri...10creioane...64lei
3caiete...3pixuri...5creioane...29lei/×2
2caiete....2pixuri...4creioane...20lei
Luam primele doua relatii si o inmultim pe a doua cu 2 si obtinem:
6caiete....7pixuri...10creioane...64lei
6caiete...6pixuri...10creioane...58lei
Observam ca avem 2 egalitati ,deci putem afla cat costa pixurile.
64-58=6 lei
7-6=1 pix
6×1=6 lei costa un pix
Ne intoarcem sus la cele trei relatii si ne alegem 2 dintre ele ( am ales ultimile doua) eliminam costul pixurilor si avem:
6×3=18 lei
6×2=12 lei
3 caiete....5 creioane... (29-18)..11lei/×2
2 caiete....4 creioane... (20-12)..8lei/×3
6 caiete... 10 creioane...22 lei
6 caiete....12 creioane....24 lei
Avem din nou egalitate si putem afla creioanele.
24-22=2 lei
12-10=2 creioane
2:2=1 leu costa un creion
Acum aflam si pretul caietelor
10×1=10 lei ( 10 creioane)
22-10=12 lei ( 6caiete)
12:6=2 lei un caiet
Verificare:
(6×2)×(7×6)+(10×1)=12+42+10=64 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!