Un kilogram de bomboane fondate costa 40 de lei.

a) Cat costa 200 de grame de bomboane fondate?

b) Dar o jumatate de kilogram de bomboane fondate?


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

a)1000g=1kg

1000:200=4

40 lei : 4 = 10 lei

200 g de bomboane fondate = 10 lei

b)1000g = 1 kg

1000 : 2 = 500g

40 : 2 = 20 lei

Jumatate de kg (500g)de bomb. fondate = 20 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari