Răspuns :
pai daca 5kg de rosii costa cu 16 lei mai mult decat 3kg de rosii,inseamna ca 2kg rosii costa 16 lei
16 lei:2=8 lei 1kg de rosii
8lei×8kg=64 lei 8kg rosii
Răspuns:
2 kg=16 lei
8 kg=16×4=64
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!