5kg de roșii costa cu 16 lei mai mult decat 3kg de roșii. Cat costa 8kg de roșii?

Răspuns :

pai daca 5kg de rosii costa cu 16 lei mai mult decat 3kg de rosii,inseamna ca 2kg rosii costa 16 lei

16 lei:2=8 lei 1kg de rosii

8lei×8kg=64 lei 8kg rosii

Răspuns:

2 kg=16 lei

8 kg=16×4=64