daca 5 kg mere costa 19 lei, atunci cu 57 lei cate mere se pot cumpara?​

Răspuns :

Răspuns:   15 kg de mere

Explicație pas cu pas:

  • Regula de trei simpla

5 kg de mere ......... 19 lei

x kg de mere ......... 57 lei

____________________

x = ( 5 × 57 ) / 19 = 5 × 3 = 15 kg de mere se pot cumpara cu 57 de lei

____________________________________________________

  • Reducere la unitate

19 : 5 = 3,8 lei costa un kg de mere

57 : 3,8 = 57 × 10/38 = 570/38 = 15 kg de mere se pot cumpara cu 57 de lei

19:5=3,8

57:3=18

Explicație pas cu pas:

Mai întâi punem întrebarea.Cați lei costă un kg de mere ?

19:5=3 lei ,8 bani

Punem celelaltă întrebare. Câte kg de mere se pot cumpăra cu 57 lei ?

57 de lei : 3 lei ,8 bani să vedem câte kg de mere se pot cumpăra.

57:3=18 kg de mere se pot cumpăra cu cei 57 de lei avuți.

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari