Răspuns :
Răspuns:
1 trandafir=6 lei
1 frezie = 6 lei
Explicație pas cu pas:
Cat costa 2 trandafiri :
108-96=12 lei
Un trandafiri costa :
12:2=6 lei
Cat costa 11 frezii
108-(6×7)=66
108-42=66 lei
Cat costa o frezie
66÷11=6 lei
Sper ca te-am ajutat
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
7 trandafiri ..............11 frezii ...................108 lei
5 trandafiri ................11 frezii ..................96 lei
observi ca numarul de frezii este acelasi in ambele cazuri
7 - 5 = 2 trandafiri ..................108 - 96 = 12 lei
1 trandafir .................................12 lei : 2 = 6 lei
11 frezii costa 96 - 5 x 6 lei = 96 - 30 = 66 lei
1 frezie costa 66 lei : 11 = 6 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!