Doua kg mere si 2 kg pere costa 16 lei.Un kg mere costa cu 2 lei mai putin decat un kg pere.Cati lei costa un kg mere?Dar un kg pere?

Răspuns :

Răspuns:

2m+2p=16

m=p-2

2(p-2)+2p=16

2p-4+2p=16

4p=16+4

4p=20

p=20:5

p=5

m=5-2

m=3

Verificare:

2×3+2×5=6+10=16

3=5-2  

Explicație pas cu pas:

succes!!!!!!!------------------------------------------------------------------------

Vezi imaginea GEORGE100007