Răspuns :
Răspuns: 360 lei
Explicație pas cu pas:
1) 3 lazi cu cate 20 kg portocale inseamna 3 x 20 kg = 60 kg
2) produsul numerelor 60 si 5 este 60 x 5 = 300
numarul cu 60 mai mic decat 300 este 300 - 60 = 240 si este egal cu pretul celor 60 kg portocale
Rezulta ca 1 kg de portocale costa 240 : 60 = 4 lei
3 ) 5 lazi cu cate 18 kg protocale contin 18 kg x 5 = 90 kg
pretul celor 90 de kg este 90 x 4 = 360 lei
În primele trei lăzi sunt 3· 20 = 60kg.
Numărul cu 60 mai mic decât produsul numerelor 60 și 5 este:
60 · 5 - 60 = 300 - 60 = 240
Cele 60 de kg costă 240 lei.
240 : 60 = 4 lei (costă 1 kg de portocale).
5 · 18 = 90 kg (sunt în cele 5 lăzi).
90 · 4 = 360 lei (costă portocalele din cele 5 lăzi) .
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!