repedeee va rogg!Dau coroana​

Repedeee Va RoggDau Coroana class=

Răspuns :

5 kg prune ..... 3 kg nuci ..... 87 lei /×2

10 kg prune ..... 4 kg nuci .... 156 lei

____________________________

10 kg p ..... 6 kg nuci ......174 lei

10 kg p ..... 4 kg nuci ..... 156 lei

__________________________

6-4=2 kg nuci ( in plus )

174-156=18 kg

18:2=9 lei ( costă 1 kg de nuci )

9×6=54 lei ( costă 6 kg nuci )

174-54=120 lei ( costă 10 kg de prune )

120:10=12 lei ( costă 1 kg de prune )

6-4=2 kg nuci

174-156=18 kg

18:2=9 lei costă 1 kg de nuci

9×6=54 lei costă 6 kg nuci

174-54=120 lei costă 10 kg de prune

120:10=12 lei costă 1 kg de prune

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari