6 kg de mere costa 16,8 lei . Cat costa 5 kg de mere de acelasi fel ?
Va rog repede dau coroana si 5 stele


Răspuns :

Răspuns:

14lei

Explicație pas cu pas:

16,8lei÷6kg=2,8lei per kilogram

2,8lei • 5=14lei