Creati si rezolvati problema asemanare dupa schema
1 kg ...? lei
2kg...6 lei
5 kg...? lei


Răspuns :

1kg........6:2=3lei

2kg.......6lei

5kg.........3×5=15lei

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Mama a cumparat 3 kg de cartofi si a platit 9 lei? Cat ar fi platit mama daca ar fi cumparat 1 kg de cartofi? Dar daca ar fi dumparat 6 kg de cartofi?

Cat costa 1 kg de cartofi?

9 : 3 = 3 lei

Cat costa 6 kg de cartofi?

6 x 3 = 18 lei