Răspuns :
1kg........6:2=3lei
2kg.......6lei
5kg.........3×5=15lei
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Mama a cumparat 3 kg de cartofi si a platit 9 lei? Cat ar fi platit mama daca ar fi cumparat 1 kg de cartofi? Dar daca ar fi dumparat 6 kg de cartofi?
Cat costa 1 kg de cartofi?
9 : 3 = 3 lei
Cat costa 6 kg de cartofi?
6 x 3 = 18 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!