Răspuns :
Explicație pas cu pas:
acesta ii raspunsu
nu am scrus ca nu am timt dar cred ca in poza se vede totul

Crearea:2 kg de ceapă costă 6 lei.Cât costă 1 kg de ceapă?Dar 5 kg de ceapă?
Rezolvarea cu plan:
1)Cât costa 1 kg de ceapă?
6lei:2kg=3 lei
2)Cât costă 5 kg de ceapă?
3 lei×5kg=15 lei
Răspuns:1kg costă 3lei,5kg costa 15 lei.
Sper ca te-am ajutat:))
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!