Se stie ca as putea cumpara 4 kg de cartofi si 3 kg de ceapa cu acceasi suma.Mama a cumparat 3 kg de cartafi si 2 kg de ceapa.cati lei a platit?

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

4 kg cartofi costa 12 lei

1 kg cartofi costa 12 : 4 = 3 lei

_________

3 kg ceapa costa 12 lei

1 kg de ceapa costa 12 : 3 = 4 lei

_________

3 kg cartofi si 2 kg ceapa costa 3 x 3 + 2 x 4 = 9 + 8 = 17 lei