Răspuns :
Răspuns:
I- 300g sol HCl
II-76,47%
Explicație:
c=md/ms*100 => md=c*ms/100
mNaOH= 60*200/100=120g
MNaOH=40g/mol =>nNaOH=120/40=3 moli
HCl + NaOH-> NaCl + H2O
3 moli NaOH....3 moliHCl
MHCl=36,5g/mol
=>mdHCl=36,5*3=109,5g
msHCl=109,5*100/36,5=300g
Sol finala: NaCl si H2O
3 moli NaCl=> mNaCl= 58,5*3=175,5g(md)
3 moli H2O=> mH2O= 18*3=54g
ms=md+mH2O=175,5+54=229,5g
c=md/ms*100=175,5/229,5*100=76,47%
Răspuns:
Explicație:
-se afla md sol. de NaOH
md= c . ms : 1 00
md= 60. 200 : 100=120g NaOH
120g xg yg zg
NaOH + HCl = NaCl + H2O
40g 36,5g 58,5g 18g
x= 120 . 36,5 : 40=109,5 g HCl ( md )
-se afla ms HCl
ms= md.100 : c
ms= 109,5 . 100 : 36,5= 300 g sol. HCl
-se afla masa de NaCl care va fi md sol. finale
y= 120. 58,5 : 40=175,5 g NaCl
-se afla masa apei rezultate din reactie
z= 120.18 : 40=54g H2O
- se afla masa apei din sol. de NaOH
ms= md + mapa
m1apa= ms - md
m1apa= 200 - 120=80g H2O
-se afla masa apei din sol. de HCl
m2apa= 190,5 g
-se afla masa totala a apei
mt apa = 190,5 + 80 + 54= 324,5 g
-se afla ms finala
msf = md + m t apa
msf= 175,5 + 324,5= 500g sol. NaCl
-se afla cfinal
cf= md .100 : ms
cf= 175,5 .100 : 500= 35,1 %
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!