Răspuns :
32:8=4 lei ( costă 1 kg de prune )
4×18=72 lei ( costă 18 kg prune )
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
regula de trei simplă:
8 kg...........32 lei
18 kg........... x
[tex]x=\frac{32*18}{8} =72 lei[/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!