Daca pentru 8 kg de prune Diana plateste 32 de lei cati lei va plati fetita pentru 18 kg de prune​

Răspuns :

32:8=4 lei ( costă 1 kg de prune )

4×18=72 lei ( costă 18 kg prune )

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

regula de trei simplă:

8 kg...........32 lei

18 kg........... x

[tex]x=\frac{32*18}{8} =72 lei[/tex]