un volum de basme costa 18 lei iar unul de poezii costa o treime din prețul volumului de basme.Cat costa un volum de basme si unul de poezii impreuna?​

Răspuns :

Răspuns:

18:3=6 lei volum poezii

18+6=24 lei ambele volume

Răspuns:18lei:3=6lei(volumul de poezii)

18lei+6lei=24lei(v.basme si v.poezii in total)

Explicație pas cu pas: