rezolva problema cu plan.Afla cite ilustrate de acelasi fel costa 48 lei,daca 3 ilustrate costa 18 lei​

Răspuns :

8 ilustratii

18/3=6

48/6=8

cât costa o ilustrata?

1. 18:3=6lei

cate ilustrate costa 48 lei?

2. 48:6=8ilustrate