Răspuns :
Explicație pas cu pas:
45 lei :5kg =9kg mere
72lei :9kg =8kg
Răspuns:
8
Explicație pas cu pas:
5 kg mere..........45lei
? kg mere...........72 lei
1.Cât costă un kg de mere?
45:5=9 lei
2.Câte kg de mere putem cumpăra de 72 lei?
72:9=8 kg
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!