Răspuns :
Răspuns:
60 lei
Explicație pas cu pas:
8kg prune.......................48 lei
10 kg prune......................x=48×10/8=6×10=60 lei
Răspuns:
60
Explicație pas cu pas:
8kg de prune...........48 lei
10 kg de prune..........? lei
Cât costă un kg de prune?
48:8=6 lei
Cât costă 10 kg de prune?
6×10=60 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!