Răspuns :
Sper că te-am ajutat! Coroană please!

Notăm: m -- preț pe 1 kg de mango
b -- preț pe 1 kg de banane
[tex]4 \times m + 15 \times b = 530[/tex]
[tex]3 \times m + 10 \times b = 360[/tex]
[tex]4 \times m = 530 - 15 \times b[/tex]
[tex]m = \frac{530 - 15 \times b}{4} [/tex]
Înlocuim in a doua ecuație:
[tex]3 \times \frac{530 - 15 \times b}{4} + 10 \times b = 360[/tex]
Înmulțim ecuația cu 4:
[tex]3 \times (530 - 15 \times b) + 40 \times b = 1440[/tex]
[tex]1590 - 45 \times b + 40 \times b = 1440[/tex]
[tex] - 5 \times b = - 150[/tex]
[tex]b = 30[/tex]
Am aflat ca 1 kg de banane costă 30 lei.
[tex]m = \frac{530 - 15 \times 30}{4} [/tex]
[tex]m = \frac{530 - 450}{4} [/tex]
[tex]m = \frac{80}{4} [/tex]
[tex]m = 20[/tex]
Am aflta ca 1 kg de mango costă 20 lei
Verificare:
[tex]4 \times 20 + 15 \times 30 = 530[/tex]
[tex]80 + 450 = 530[/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!