Răspuns :
Răspuns:
Ana......3 pixuri
Ion......5 pixuri
Ana a dat 12 lei .. adica un pix costa 12÷3= 4lei
Daca un pix costa 4 lei si Ion a luat 5 pixuri este 5×4=20 de lei a cheltuit Ion
Răspuns: 1 pix 4 lei
4 ori 3 egal cu 12 lei
5 ori 4 egal cu 20 de lei a cheltuit ion
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!