6 kg de mere costă 12 RON 3 kg de mere de același fel costă​

Răspuns :

Răspuns:

6kg............12Ron

3kg............xron

6x=12*3

6x=36

x=6RON

Răspuns: 6 lei

Explicație pas cu pas:

6........12 lei

3......x lei

6x=12*3

6x=36

x=36:6

x=6