6 kg de mere costa 12 lei. Trei kg de mere de același fel costa .... lei

Răspuns :

Răspuns:

12 :6 =2 lei kg

2 *3=6 lei 3 kg

Explicație pas cu pas:

sper ca te-am ajutat

Răspuns:

6kg .....12lei

3kg....?lei

Rezolvare

12÷6=2lei kg de mere

3×2=6lei ( 3 kg de mere)

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari