Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
In cutie sunt 1000 - 10 = 990 bile
Bile rosii 990 : 3 + 8 = 330 + 8 = 338
Rest 990 - 338 = 652
Bile galbene 652 : 2 = 326
Bile albe si negre 652 - 326 = 326
a = numarul bilelor albe
n = numarul bilelor negre
a + n = 326
a = n + 26
n + 26 + n = 326
2n = 326 - 26 = 300
n = 300 : 2 = 150 bile negre
150 + 26 = 176 bile albe
1000-10= 990 bile ( in total)
990: 3 = 330
330+8= 338 ( bile rosii)
990-338=652 ( restul de bile
652 :2= 326 (bile galbene )
326 : 2 = 163
163+26= 189 ( bile albe)
326-189=137 (bile negre )
RASPUNS :
338- rosii
326-galbene
189-albe
137-negre
Sper ca te-am ajutat :)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!