6. Un detergent pentru spălare automată se vinde în pachete de 5 kg cu pretul
de 140 lei şi în pachete de 2 kg cu pretul de 66 lei. Cumpărătorii chibzuiţi
optează pentru pachetul de 5 kg. Argumentaţi această optiune.​


Răspuns :

140:5=28 lei / kg de detergent

66:2=33 lei / kg de detergent

este mai avantajos sa cumperi detergentul la pachet de 5 kg , deoarece 1kg costă 28 lei , iar celalalt este mai scump kilogramul , costă 33 lei.

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari