Administratorul unui cămin de copii cumpără fructe. mere capsuni cost al unui kg mere ;3 lei kg cantitatea achizitionata 25 kg capsuni;9 lei kg cantitatea achizitionata 20 kg a)Cu cât este mai scump 1 kg de capsuni decat 1 kg de mere?
b)De cate ori este mai ieftin 1 kg de mere decat 1 kg de capsuni?
c)Cati lei a costat cantitatea achizitoanata ?
d)Ce rest primeste aministratorul daca a folosit 3 bancnote de 100 de lei?


Răspuns :

Răspuns:

9-3=6 lei mai scump un kg capsuni

9:3=3 de trei ori mai ieftine merele

(25*3)+(20*9)=255 lei cantitatea achizitionata

300-255=45 lei ii ramane rest

Te rog, coroana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari