prețul unui kilogram de mere sa mărit cu 15% Cât costă acum un kg de mere Dacă înainte de scumpire el Costa 3 lei și 20 de bani ​

Răspuns :

Răspuns:3.68

Explicație pas cu pas:

3.20 + 15/100×3.20= 3.68 pt ca 15% din pretul initial este 0.48 si asta se adauga

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari