La un magazin se vinde portocale în pachete de 5kg cu prețul de 130 lei. Și 4 pachete de 2kg cu prețul de 64 lei. Care cumpărături este mai eficientă? Argumentați.

Răspuns :

Răspuns:

5kg×130lei=650lei

4×2=8kg

8kg×64lei= 512 lei

cele la 2 kg pentru ca, costa mai putin