5. Mama cumpără 6 kg de roșii și 4 kg de mere, plătind 32 lei, iar bunica cumpără
7 kg de roșii și 4 kg de mere, plătind 36 lei. Să se afle cât costă 1 kg de roșii și cât
costă 1 kg de mere.
O familie cheltuieste într-o
e bar
tute in​


Răspuns :

Răspuns:

Un kg de rosii costa 4 lei iar un kg de mere costa 2 lei.

Explicație pas cu pas:

Notam un kg de rosii cu r si un kg de mere cu m:

6r + 4m = 32

7r + 4m = 36

Daca scadem prima relatie din a doua obtinem:

7r + 4m - (6r + 4m) = 36 - 32

7r + 4m - 6r - 4m = 4

r = 4

Un kg de rosii costa 4 lei.

Acum inlocuim in orice relatie pentru a afla cat costa un kilogram de mere:

6r + 4m = 32

6 x 4 + 4m = 32

24 + 4m = 32

4m = 32-24

4m = 8

m = 2

Un kilogram de mere costa 2 lei.

5. Notam merele cu y si rosiile cu x

faci sistem, acolada mare (cam pe 2-3 patratele)

in acolada, pe primul rand scrii:        7x+4y=36

in acolada, pe urmatorul rand scrii:  6x+4y=32  la mijloc, intre aceste 2 expresii pui <=> iar deasupra acestui semn pui minus si il incercuiesti (incercuiesti doar minusul, fara <=>) , apoi faci din nou o acolada mare si pe primul rand scrii: x=4 , iar pe umatorul rand scrii 6x+4y=32 din nou pui semnul echivalent (<=>) la mijloc intre randuri, mai faci o acolada si scrii pe primul rand x=4, iar pe umatorul rand scrii 8y=4, iarasi pui semnul echivalent (<=>) la mijloc intre randuri, mai faci o acolada si scrii pe primul rand x=4, iar pe umatorul rand scrii y=2

Raspuns: 1kg de rosii costa 4lei, iau unul de mere 2 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari