Răspuns :
1). 5×4=20 lei ( costă portocalele )
4×3=12 lei ( costă mandarinele )
20+12=32 lei ( costă in total, daca se cere )
3). 63:9=7 panseluțe ( Alex )
63+7=70 panseluțe ( Mihaela )
63+7+70=140 panseluțe ( in total plantate )
4). 18+7=25 ladițe ( pere )
25:5=5 ladițe ( piersici )
18+25+5=48 ladițe ( in total )
5). 15:3=5 pagini ( citite a 2 a zi )
5×2=10 pagini ( citite a 3 a zi )
36-5-10=21 pagini ( mai are de citit Andrada )
Răspuns:
ex 1 5kg p .....4 lei
4 kg m....3 lei
5 * 4=20 5 inmultit cu 4 e 20
4*3=12 4 inmultit cu 3 e 12
ex3 63:9=7 (panselute alex)
63+7=70(panselute mihaela)
63+7+70= 140(panselute total)
ex 4
18 +7=25(ladite pere)
25:5=5(ladite piersici)
18+25+5= 48 (ladite total)
ex 5
15÷3=5( a doua zi)
5*2=10(a treia zi) 5 ori 2=10
15+10+5=30 ( total ce a citit)
36-30=6(pagini mai are de citit)
Sper ca te am ajutat!
pls coroana!!!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!