Este urgent.Pentru azi.Dau coroană ​

Este UrgentPentru AziDau Coroană class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

  • Metoda grafică

  Reprezint preţul unei prăjituri printr-un segment:

l------l → lei costa o prăjitură

l------l------l------l------l → lei costă 4 prăjituri

l------l------l------l+3lei → suma Anei ( 3 prăjituri şi îi rămân 3 lei )

                        [___] → valoarea unei prajituri

                         3+1 → am adăugat 1 leu de care avea nevoie pentru a cumpăra 4 prăjituri

1)  Cât costă o prăjitură?

3 lei + 1 leu = 4 lei costă o prăjitură

2)  Câţi lei are Ana?

  3 × 4 lei + 3 lei = 12 lei + 3 lei = 15 lei are Ana

-----------------------------------------------------------------------------------

  • Rezolvare algebrica

Notez preţul unei prăjituri cu ,,p''

Datele problemei

4 × p - 1 → dacă ar cumpăra 4 prăjituri, ar mai avea nevoie de 1 leu

3 × p + 3 → dacă ar cumpăra 3 prăjituri, i-ar rămâne 3 lei

4 × p - 1 = 3 × p + 3

4 × p - 3 × p = 3 + 1

p = 4 lei → costă o prăjitură

4 × 4 lei - 1 leu = 16 lei - 1 leu = 15 lei are Ana

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari