Răspuns :
16. După ce a parcurs 35% dintr-un drum și încă 42 de kilometri, un turist constată că mai are de parcurs 62 de kilometri. Aflați lungimea drumului.
- după ce a parcurs 35% mai avea de parcurs:
100% - 35% = 65% din drum
65% = 42 km + 62 km = 104 km
- notăm lungimea drumului cu x
65% îl scriem sub formă de fracție ordinară 65 / 100 sau sub formă de fracție zecimală 0,65
65% din x = (65 / 100) · x = 65x / 100 = 0,65x
- rezolvăm ecuația:
0,65x = 104
x = 104 : 0,65 = 160
drumul are 160 km
17. O persoană depune la bancă 4000 de lei . Știind că banca practică o dobândă de 5,5% pe an, calculați ce sumă are persoana după doi ani.
- suma după primul an:
4000 + 4000 · 5,5% = 4000 + 4000 · 5,5 / 100 = 4000 + 40 · 5,5 = 4000 + 220 = 4220
- suma după al doilea an:
4220 + 4220 · 5,5% = 4220 + 4220 · 5,5 / 100 = 4220 + 42,2 · 5,5 = 4220 + 232,1 = 4452,1
după doi ani, suma este 4452,1 lei
- putem proceda și după o altă metodă:
a aplica o dobândă de 5,5% înseamnă a înmulți suma inițială cu 1,055:
x + x · 5,5% = x + x · 5,5 / 100 = x + 0,055x = x · 1,055
doi ani înseamnă aplicarea succesivă, de două ori, a acestei dobânzi:
S = x · 1,055 · 1,055 = 4000 · 1,055 · 1,055 = 4452,1
19. O mașină costă 20000 de euro la ieșirea din fabrică. Dacă se aplică TVA de 19% și adaos comercial de 20% , care va fi prețul de vânzare al mașinii?
- adaosul comercial se aplică primul:
20000 · 20% = 20000 · 20 / 100 = 200 · 20 = 4000
- calculăm prețul după aplicarea adaosului comercial:
20000 + 4000 = 24000
- calculăm valoarea TVA-ului:
24000 · 19% = 24000 · 19 / 100 = 240 · 19 = 4560
- calculăm prețul final:
24000 + 4560 = 28560
prețul de vânzare al mașinii va fi 28560 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!