Răspuns :
Răspuns:
%O2exces=2.3*100/82.44=2.78%
%N2=61.14*100/82.44=74.16%
%CO2=7*100/82.44=8.49%
%H2O=12*100/82.44=14.55%
Explicație:
CH4+ 2O2=CO2+2H2O xcm3CH4 rezulta x cm3 CO2
C2H6+7/2O2=2CO2+3H2O ycm3C2H6 rezulta 2y cm3 CO2
VCO2=156.7cm3
x+y=112
x+2y=156.7
y=44.7
x=67.3
a) pentru gaze, compozitia procentuala molara este egala cu compozitia in procentuala de volum
%CH4=(67.3/112)*100=60%
%C2H6=40%
b) 67.3cm3CH4 reactioneaza cu 2*67.3cm3 O2
44,7cm3 C2H6 reactioneaza cu (7/2)*44.7cm3O2
VO2 necesar =2*67.3+(7/2)*44.7=291.05cm3
VO2 luata in lucru(15%exces)=(291.05*100)/85=342.411cm3
VO2exces=342.411-291.05=51.361cm3; nO2 exces=51.361/22.4=2.3mmoli
Vaer(20%O2.80%N2)=5*VO2=342.411*5=1712.055cm3
VN2=(1712.055*80)/100=1369.64cm3; nN2 exces=1369.64/22.4=61.14mmoli
din 67.3cm3CH4 se obtin (67.3/22.4)*2 moli H2O=6mmoli
din 44.7cm3CH4 se obtin (44.7/22.4)*3 moli H2O=6mmoli
nH2O=12mmoli
nCO2=156.7/22.4=7mmoli
namestec de gaze=nO2exces + nN2 +nCO2+ nH2O =2.3+61.14+7+12=82.44mmoli
%O2exces=2.3*100/82.44=2.78%
%N2=61.14*100/82.44=74.16%
%CO2=7*100/82.44=8.49%
%H2O=12*100/82.44=14.55%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!