Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:

Răspuns:
un kg de mere costa 8 lei si un kg de caise costa 9 lei.
Explicație pas cu pas:
Datele problemei:
6kg de mere și 8kg de caise costa 120 lei.
3kg de mere și 16kg de caise au costat 168lei.
Ce se cere:
Sa se afle cat costa un kg de mere și un kg de caise
Notatii:
Voi nota cu m pretul unui kg de mere si cu c pretul unui kg de caise.
Din datele problemei avem urmatoarele relatii:
6m + 8c = 120 (relatia 1)
3m + 16c = 168 (relatia 2)
Inmultim a doua relatie cu 2 si din ea vom scadea prima relatie:
2*(3m + 16c) - 6m - 8c = 2 * 168 - 120
6m +32c - 6m - 8c = 336 - 120
24c = 216 | :24 => c = 9 lei costa un kg de caise
6m + 8c = 120 <=> 6m + 8 * 9 = 120
6m = 120 - 72 = 48
m = 48 : 6
m = 8 lei costa un kg de mere
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!