daca 7 kg de mere costa 21 lei, atunci 11 kg de mere de același fel vor costa?
Ajutați-mă va rog​


Răspuns :

Răspuns:

33 lei

Explicație pas cu pas:

7kg mere............21 lei

11 kg mere...........x lei

1.Cât costă 1 kg de mere?

21:7=3 lei

2.Cât costă 11 kg de mere?

11×3=33 lei

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari