1. Calculează. Efectuează proba.
a) 1 927 + 3 008;
6 175 + 2 999;
b) 6 000 - 2 873;
8 001 - 4564;
c) 10 000 - 5 709 - 2 543;
2 071 +1 360 + 3 808.​


Răspuns :

Răspuns:

a) 1927+3008=4935

proba: 4935-1927=3008

6175+2999=9174

proba:9174-6175=2999

b) 6000-2873=3127

proba: 3127+2873=6000

8001-4564=3437

proba: 3437+4564=8001

c) 10000-5709-2543=

4291-2543=1748

proba: 5709+2543+1748=10000

2071+1360+3808=

3431+3808=7239

proba: 7239-1360-3808=2071

Explicație pas cu pas:

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari