Răspuns :
C— caiete
P— pixuri
Raspunsul este 13 lei
P— pixuri
Raspunsul este 13 lei

Răspuns:
șase caiete și patru pixuri- 16 lei
trei caiete și patru pixuri-10 lei
cinci caiete și trei pixuri-?lei
1) 16lei -10 lei = 6 lei (costă 3 caiete )
2) 6lei ÷ 3= 2 lei ( costa un caiet )
3) 10 lei - 6 lei = 4 lei ( costă 4 pixuri )
4) 4 lei ÷ 4 = 1 leu ( costă un pix )
5) 5 × 2lei = 10 lei ( costă 5 caiete )
6) 3×1 lei = 3 lei ( costă 3 pixuri )
7) 10 lei + 3 lei = 13 lei ( costă 5 caiete și 3 pixuri în total )
RĂSPUNS : pentru a cumpăra 5 caiete și 3 pixuri trebuiesc 13 LEI
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!