Răspuns :
Sper sa te ajute !!!!

Rezolvare:
11kg = 7kg + 8 lei /-7kg
=> 4kg = 8 lei /:4
=> 1kg = 2 lei
Atunci, 7kg = 7×2 lei = 14 lei
Explicație:
Pasul 1: Dacă 11kg de mere costă cu 8 lei mai mult decât 7kg de mere, atunci vom scrie că 11kg = 7kg + 8 lei
Pasul 2: Scădem câte 7kg de mere din ambele părți, și vom avea 4kg = 8 lei
Pasul 3: Împărțim totul la 4 pentru a afla prețul unui kg, și vom avea 1kg = 2 lei
Pasul 4: Dacă 1kg de mere costă 2 lei, înseamnă că
7kg = 7 × 2 lei => 7kg = 14 lei
Sper că te-am ajutat! ❤
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!