știind că 6 kg de piersici costă 36 RON tot atâta cât 9 kg de mere se află cât costă 1 kg de piersici și cât costă 1 kg de mere metida comparatiei​

Răspuns :

  • Cat costa un kg de piersici ?

36÷6=6 lei

  • Cat costa un kg de mere ?

36÷9=4 lei

Sper ca te-am ajutat

Explicație pas cu pas:

sper sa va fie de folos raspunsul meu

coroana

Vezi imaginea ARANOEL
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari