Dacă 3kg de ceapa costa 9 lei cât va plăti Maria pentru 7 kg de ceapă...? ​

Răspuns :

Răspuns:

3kg ceapa..........9 lei

7 kg ceapa...........x

-----------------------------

x=7·9:3=21 lei

sau

9:3=3 lei costa un kg de ceapa

7·3=21 lei costa 7 kg de ceapa