1. Un kilogram de cozonac costă cât 3 kilograme de bezele. Maria cumpărată 4 kg de bezele și un cozonac de 2 kg, plătind în total 70 de lei. Cât costă 1 kg de cozonac. Dar 1 kg de bezele?​

Răspuns :

Răspuns:

2*3x+4x=70lei

10x=70lei

x=7lei 1 kg bezele

7*3=21lei 1kg cozonac