Răspuns :
Răspuns:
15 lei
Explicație pas cu pas:
5x 3 lei=15 lei
Deoarece se inmalteste cu cate kg sunt
Salutare! Acest exercițiu va fi explicat.
Dacă știm că un kg. de mere costă 3 lei, ne va fii ușor să vedem cât costă 5 kg.
Aici va trebuii să înmulțim numărul natural 3 cu numărul natural 5, deoarece dacă le vom înmulții vom afla cât costă 5 kg. de mere.
3 • 5 = 15
Am aflat cât costă 5 kg. de mere, deci vom da răspuns-ul.
Răspuns: Cinci kilograme de mere vor costa 15 lei.
Sper că te-am ajutat:) ❤
Succes în continuare!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!