Răspuns :
Răspuns: 8 lei costă un kg de cartofi
Explicație pas cu pas:
- Metoda comparației
3 kg de cartofi ............ 4 kg de morcovi.......... 64 lei l ×2
2 kg de cartofi ............. 5 kg de morcovi ......... 66 lei l ×3
-------------------------------------------------------------egalizez cantitatea de cartofi
6 kg de cartofi ............ 15 kg de morcovi ......... 198 lei
6 kg de cartofi ............. 8 kg de morcovi ......... 128 lei
_______________________________________scad relațiile
/ 7 kg de morcovi costă 70 lei
Cât costă un kg de morcovi?
70 : 7 = 10 lei costă un kg de morcovi
Cât costă un kg de cartofi?
66 lei - 5 × 10 lei = 66 - 50 = 16 lei costă 2 kg de cartofi
16 lei : 2 = 8 lei costă un kg de cartofi
Verific
3 × 8 lei + 4 × 10 lei = 24 lei + 40 lei = 64 lei costă 3 kg de cartofi și 4 kg de morcovi
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!