3kg de cartofi si 4kg de morcovi costa 64 lei. 2kg de cartofi si 5kg de morcovi costa 66 lei. Cat costa 1kg de cartofi? Cu metoda comparației




Răspuns :

Răspuns:  8 lei costă un kg de cartofi

Explicație pas cu pas:

  • Metoda comparației

3 kg de cartofi ............ 4 kg de morcovi.......... 64 lei     l ×2

2 kg de cartofi ............. 5 kg de morcovi ......... 66 lei    l ×3

-------------------------------------------------------------egalizez cantitatea de cartofi

6 kg de cartofi ............ 15 kg de morcovi ......... 198 lei

6 kg de cartofi .............  8 kg de morcovi ......... 128 lei

_______________________________________scad relațiile

/                                        7 kg de morcovi costă 70 lei

Cât costă un kg de morcovi?

   70 : 7 = 10 lei costă un kg de morcovi

Cât costă un kg de cartofi?

   66 lei - 5 × 10 lei = 66 - 50 = 16 lei costă 2 kg de cartofi

   16 lei : 2 = 8 lei costă un kg de cartofi

Verific

3 × 8 lei + 4 × 10 lei = 24 lei + 40 lei = 64 lei costă 3 kg de cartofi și 4 kg de morcovi

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!


RO Learnings: Alte intrebari