Răspuns :
Metoda comparatiei
3 lalele ......... 5 crizanteme ........ 34 lei l x 3
9 lalele .......... 4 crizanteme ........ 47 lei
_______________________________ egalizez numarul lalelelor
9 lalele ........... 15 crizanteme ......102 lei
9 lalele ............. 4 crizanteme ........ 47 lei
_______________________________ scad relatiile
/ 11 crizanteme ....... 55 lei
55 lei : 11 = 5 lei costa o crizantema
Din relatia: 3 lalele ......... 5 crizanteme ........ 34 lei, aflam pretul lalelelor
34 lei - 5 × 5 lei = 34 lei - 25 lei = 9 lei costa 3 lalele
9 lei : 3 lei = 3 lei costa un fir de lalea
Verific: 9 × 3 lei + 4 × 5 lei = 27 lei + 20 lei = 47 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!