Răspuns :
36:9=4 lei 1 kg mere
36:6=6 lei 1 kg piersici
Răspuns:
1kg piersici=6 lei
1kg mere= 4 lei
Explicație pas cu pas:
se face cu regula de trei simple
6kg piersici......36 lei
1kg piersici........x lei
x=36/6=6 lei (1kg piersici)
la fel facem si pentru mere
9kg mere.........36lei
1kg mere...........ylei
y=36/9=4 lei (1kg mere)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!