9. Două caiete, un pix și 3 ciocolate costă 8 lei şi 90 de bani, iar 4 caiete, 7 pixuri şi o ciocolată costă 15 lei şi 30 de bani. a) Cât costă la un loc un caiet, un pix şi o ciocolată? b) Cât costă fiecare dintre articole, ştiind că un pix costă mai mult cu 80 de bani decât un caiet? (Etapa judeţeană, Teleorman)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!