3. Un gospodar a adunat din livadă 84 lădiţe a cîte 13 kg de mere și 75 lădiţe a câte 15 kg de pere. Câți bani a încasat gospodarul pe toate fructele vândute, dacă un kilogram de mere a costat 4 lei, iar un kilogram de pere 6 lei?
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că ați găsit conținutul oferit util și inspirațional. Dacă aveți întrebări suplimentare sau doriți asistență, vă încurajăm să ne contactați. Ne-ar face plăcere să reveniți și nu uitați să ne adăugați în lista dumneavoastră de favorite!